Czym są odleżyny?

Odleżyny to głębokie rany, pojawiające się na ciele na skutek stałego nacisku lub tarcia określonego miejsca na ciele, powodujące uszkodzenie skóry. Stały nacisk na ciele powoduje upośledzenie funkcji krążenia oraz obumarcie komórek skóry i innych tkanek miękkich.

PRZYCZYNY POWSTAWANIA ODLEŻYN:

Odleżyny rozwijają się na skutek unieruchomienia pacjenta w jednej pozycji przez dłuższy czas. Nieodpowiednie odżywianie, a także upośledzenie funkcji pęcherza moczowego i jelit, zwiększają ryzyko odleżyn. Poza tym, nadwaga oraz choroby współistniejące, typu cukrzyca, również zwiększają ryzyko pojawienia się odleżyn.

JAK ZAPOBIEGAĆ I LECZYĆ ODLEŻYNY?

Istnieje wiele sposobów na zapobieganie i zmniejszanie ryzyka odleżyn:

1) Zmiana pozycji. Częsta zmiana pozycji i ruch, jeśli to możliwe, to najlepszy sposób na redukcję ryzyka odleżyn. Pozycja powinna być zmieniana przynajmniej co 2 godziny u pacjenta leżącego w łóżku i co 15 minut u pacjenta na wózku inwalidzkim. W tym celu stosuj krążki przeciwodleżynowe, które doskonale odciążą newralgiczne punkty na ciele pacjenta. Krążki wykonane są z pianki i pokryte przyjemnym bawełnianym pokrowcem. Posiadają specjalny otwór, w którym pacjent może umieścić piętę bądź łokieć i zapobiegać powstawaniu odleżyn.

2) Higiena skóry. Utrzymywanie suchej, czystej i dobrze nawilżonej skóry jest kluczowe w walce z odleżynami! Opiekujesz się osobą leżącą, której nie jesteś w stanie przemieścić do łazienki? Koniecznie wypróbuj pneumatyczną miskę do mycia głowy z prysznicem. Miska pozwala na utrzymanie higieny głowy, a przede wszystkim potylicy, która jest szczególnie narażona na wystąpienie odleżyn!

3) Inne. Odpowiednio zbalansowana dieta, przyjmowanie minimum 2 litrów płynów dziennie, a także stosowanie prześcieradeł wykonanych z przyjaznych dla skóry materiałów są bardzo ważne. Poza tym, kluczowym jest stosowanie specjalnych materacy przeciwodleżynowych. Ich konstrukcja pozwala na migrację powietrza między ciałem pacjenta a materacem, co zapewnia dotlenienie skóry i tkanek miękkich. Materace pneumatyczne wyposażone są w pompkę, która zmienia ciśnienie w poszczególnych partiach materaca. Dzięki temu, skóra pacjenta jest systematycznie masowana i dotleniona. Najbardziej popularnym materacem jest materac bąbelkowy VCM202, który dzięki naprzemiennie napełnianym komorom materac zapewnia ciągłą zmianę punktów podparcia ciała pacjenta. Zobacz produkt.

Dla pacjentów cięższych polecamy materac rurowy pneumatyczny AR-950. Dzięki naprzemiennej pracy rur w materacu poszczególne obszary ciała leżącego nie stykają się z podłożem w sposób ciągły dłużej niż przez kilka minut. Dodatkowo ciśnienie w materacu dostosowane jest do wysokiej wagi pacjenta! Zobacz produkt.

REJONY NARAŻONE NA ODLEŻYNY:

Pamiętaj, że całkowite wyleczenie odleżyn u osób leżących jest niezmiernie trudne, często wręcz niemożliwe. Dlatego, najważniejsza jest profilaktyka i zredukowanie ryzyka powstania ran głębokich do minimum!

  • Do 100% refundacji przez NFZ

    U nas można otrzymać częściową lub pełną (100%) refundację na zakupiony sprzęt medyczny. Narodowy Fundusz Zdrowia dofinansowuje artykuły ortopedyczne i środki pomocnicze – wózek inwalidzki, balkonik oraz wiele innych.

    Refundacja tylko podczas sprzedaży bezpośredniej w sklepie!  Zobacz więcej | Pobierz dokumenty

Powered by Quick.Cms | Design ProjektGraficzny.com